Title Image

Millist lõhnaküünalt valida?

Millist lõhnaküünalt valida?

Aeg-ajalt käib meediast läbi uudis, et lõhnaküünalde kasutamine on tervisele ohtlik. Otsustasime seda asja lähemalt uurida ja selgitada, millele täpsemalt peaksime lõhnaküünlaid soetades tähelepanu pöörama!

Küünlalettide vahel ringi vaadates läheb pilt üsna kirjuks, sest valikuid on palju… Kas valida lauaküünlad, klaasis küünlad, teeküünlad…lõhnaga või ilma, parafiinist, steariinist või hoopis sojavahast küünal jne..

Tervsliku toitumisega seoses oleme harjutud kuulma ütlust: “Sa oled see mida sa sööd!” Meie tahaks aga kasutusele võtta ütluse:

Sa oled see, mida sa hingad!

Meie soovitame küünla valikul lähtuda küünla valmistamiseks kasutatud materjalidest. Soovitame valida 100% looduslik küünal ehk küünal, mis valmib looduslikust vahast ja on lõhnastatud eeterlike õlidega. Tähtis on tähelepanu pöörata, et lisaks taimselevahale oleks ka lõhnastamiseks kasutatud sünteetiliste lõhnaainete asemel, taimseid eeterlike õlisid!

Nii võite kindel olla, et valitud küünal on Sinule ja Sinu lähedaste jaoks ohutu, sest küünal mõjutab Teie kodu õhu kvaliteeti!

Talvisel külmal ja pimedal ajal tundub, soojust ja hubasust pakkuv, lõhnaküünal põlema panna, eriti ahvatlev. Uued uuringud aga näitavad, et lõhnastatud küünlad võivad tegelikult olla palju kahjulikumad kui varem arvati. Põhjuseks on see, et põletades eraldavad nad potentsiaalselt ohtliku taseme mürgist ainet formaldehüüdi.

 

Vikipeedia kirjutab:

Formaldehüüd ehk metanaal on metaani ja teiste süsinikuühendite oksüdeerumise ehk põlemise vahesaadus ning seda leidub näiteks metsatulekahju suitsus, auto heitgaasis ja tubakasuitsus.

Professor Alastair Lewis (National Center for Atmospheric Science at University of York) leidis oma uuringus, et tavaliselt lõhnaküünaldes kasutatav koostisosa, mis annab küünaldele nende lõhna, muteerub kokkupuutel õhuga formaldehüüdiks.

 

Peamiseks muret tekitavaks koostisosaks on limoneen, mida kasutatakse küünaldele tsitruse lõhna andmiseks.
Limoneeni kasutatakse, et anda toodetele tsitruse lõhn.

 

Professor Lewis’e murel on kaks poolt:

  • Esiteks limoneeni kontsentratsioonid, mille ta leidis lõhnaküünaldes olid kuni 100 korda kõrgemad kui varem arvati.
  • Teiseks tänapäeva kodudes on õhuvahetus väga väike, see aga tähendab, et kõrge formaldehüüdi konsentratsiooni püsib kauem ja võib põhjustada pikaajalist kahju.

 

Professor Lewis tõdes “Tõesti üllatav on, kui kõrge on tänapäeval mõned lõhna kontsentratsioon inimeste kodudes … Lõhnavad kemikaalid domineerivad enamikus kodudes.”
“Mure seisneb selles, et me tõesti ei tea, millised on tagajärjed pikaajalisel formaaldehüüdidega reostatud keskkonnas viibimisel. See on keemiline aine, mis tekitab teile kahju pikaajalisel kokkupuutel. “lisas ta.

 

Health Protection Agency loeb formaldehüüdi võimalikuks vähitekitajaks, ühtlasi ka mürgiseks ja söövitavaks.

Formaldehüüd võib põhjustada ninaverejooksu, kurguvalu, köha ja kipitustunnet silmades.

 Mis on lahenduseks?

Professor Lewis ütles, et Parim viis võidelda kodus formaldehüüdide vastu on avada uksed ja aknad pärast seda kui lõhnaküünal on põlenud või oled kasutanud õhuvärskendajat.

Veel üheks alternatiiviks on kasvatada kodus taimi, mis seovad mürkkemikaale. Näiteks: luuderohi, kurerehad, lavendel ja paljud sõnajalad.

(Algallikas on inglise keelne artikkel “Why scented candles could cause cancer“)

Lavendel seob mürkkemikaale

 

Tekib küsimus, kas me külmal talvepäeval ikka tahame akent lahti teha ja mis on sellisel juhul üldse lõhnastamise mõte? LOOND usub, et mõistlikum on kasutada 100% loodusliku lõhnaküünal, mille põletamisel ei eraldu formaldehüüde.

Lõhnaküünla valiku puhul tuleks meeles pidada, et looduslikuvaha kasutamine ei tähenda automaatselt veel ohutut küünalt!

Professor Lewis tõi meieni faktid, et mitte ainult küünla vaha valik ei ole oluline. Sama oluline on ka vaadata, millega sellele küünlale lõhn on antud. Kahjuks ei nõua seadus küünalde materjalide pakendile kirjutamist.

 

Eesti keeles on lõhnaküünalde ohtudest kirjutanud ka Naine24, Tarbijakaitse Liit ja Postimees Kodu.

Tervislikud küünlad kehale ja meelele

Kommentaarid puuduvad

Kommenteeri