Title Image

Tundliku naha meelespea

Tundliku naha meelespea

Nahk on meie kõige suurem organ. Sellepärast on oma naha eest hoolitsemine väga tähtis. Mõnel inimesel on aga tundlikum nahk kui teisel. Mida tuleks silmas pidada, kui sul on tundlik nahk?

Mis on tundlik nahk?

Tundliku naha all mõeldakse tavaliselt nahka, mis ärritub kergesti, ehk siis reageerib ärritajatele tavalisest tundlikumalt.Tundlik nahk ei pea olema alati kuiv või allergiline, isegi rasune või seganahk võivad olla tundlikud.

Tundlikkust võib esineda igalpool, kuid peamiselt õhemal nahal, näiteks silmalaud ja huuled. Sügelev, punane ja ärritunud nahk võib olla märk ka atoopilisest nahast. Nahk võib olla ärritunud ja tundlik ka erinevate nahahaiguste, näiteks rosaatsea tõttu.

Naha tundlikkus võib muutuda ka elu vältel. Kui nooremana ei erinenud mingeid nahaprobleeme, siis vanemana võite tunda, et nahk on tundlikkum ja lausa kapriisne, sest rasu tootmine nahas nõrgeneb. Lisaks õheneb ka nahk ise. Kuna naha vananedes on selles üha vähem hüdropiliidkihti korras hoidvaid aineid ning pH pole tasakaalus, siis nahk kaotab rohkem niiskust. Vananedes väheneb ka akvaporiinide (väikesed kanalikesed) hulk, mis varustavad nahka glütserooli ja veega. Glütserool on aga omakorda nahale kaitsebarjääriks.

Millest koosneb nahk?

Et saada paremini aru, kuidas oma nahka hooldada, on oluline teada, millest koosneb meie nahk.

Naha pealmist kihti kutsutakse epidermiseks ja selle pealmine osa on sarvkiht (stratum corneum). See kaitseb nahka väliskeskkonna mõjude eest, ning ei lase mikroorganismidel, kemikaalidel ega allergeenidel nahka tungida. Sammuti vähendab see veekadu ja kaitseb nahka liigse kuivamise eest.

Sarvkiht on nagu meie organismi kaitsemüür. Nahapinnal on kaitsev happeline kiht, ehk hüdrolipiidkiht.

Hüdrolipiidkiht:

  1. hoiab naha mikrofloora korras
  2. tagab naha uuenemise läbi surnud naharakkude õigeaegse irdumise.
  3. neutraliseerib aluselised ained- ehk seebid ja muud pindaktiivsed ained, mida nahahoolduses laialdaselt kasutatakse

Kui need pealmised nahakihid teevad oma tööd ja on terved, siis ei lase need kahjulikel ainetel nahka tungida ja hoiavad nahas õiget niiskustaset.

Mis on nahale ohtlik?

Eriti tekitavad tundlikkust kosmeetikatoodetes leiduvad lõhna-, säilitus- ja lisaained (värvained ja emulgaatorid), mis võivad olla ohtlikeks allergeenideks. Neid leidub pea kõikides nahahooldustoodetes ja majapidamiskemikaalides, mis turul on. Erinevuseks on vaid 100% looduslikud tooted. Tänapäeval on levinud lausa üle 5000 erineva lõhnakemikaali, mida lisatakse erinevatesse toodetesse, mida määrime oma nahale.

Ka seepi loetakse ärritajaks, sest ta on leeliseline. Seep võib muuta naha isegi põletikule ja bakteri- ja viirus- ning seennakkusele vastuvõtlikkumaks.

Tundlikku nahka ei tohiks kindlasti pesta liiga kuuma veega või hõõruda tugeva seebi või harjaga. Enamjaolt soovitatakse keha pesta palja veega, vajadusel õrnatoimelise seebiga. Kindlasti peaks ainult veega pesema lapsi. Ka liigne pesemine ei ole nahale hea. Seega kui ei ole igapäevast trenni tegemist, soovitatakse dušši all käia mitte rohkem kui üle päeva.

Lisaks on nahale ohuks ka muud kehavälised tegurid, näiteks ilm (loe blogist kuidas hoida oma nahka talvel SIIT), stress või toitumine (loe SIIT, milliseid vitamiine peaks tarbima, et nahk oleks kaunis). Ka hormoonidel on siinkohal suur roll, mis näiteks naistel võivad menstruatsiooni või raseduse ajal muuta naha seisukorda.

Lisaks tasub alati veenduda, et ei ole mõnda märkamata jäänud allergiat toiduainete (nt gluteen või laktoos) või muude nahalöövet tekitavate tegurite suhtes.

Kuidas ma tean, kas mul on tundlik nahk?

Tundliku naha tunnusteks on nahaärritus, punetavad laigud, lööve või ketendus. Isegi turse või karedus. Lisaks võib tundlik nahk kergesti sügeleda, tunduda nagu oleks pingul või torkida.

Mida teha, et nahka kaitsta?

Tundliku naha probleemid on üldiselt pärilikud, kuid see ei tähenda, et õigete nahahoolduse võtetega ei saaks naha seisukorda oluliselt parandada.

Igapäevane nahahooldus aitab naha kaitsemehhanismidel töötada. See hoiab naha niisutatuna ja ennetab probleeme. Selleks on vaja valida õiged tooted, mis sobivad sinu nahaga. Näiteks on kanepiseemneõlis väga palju nahale kasulikke tegureid, mis tagavad naha normaalse toimimise. Õlikanep on mineraalirikas, sisaldab magneesiumi, tsinki, kaltsiumi, rauda, kaaliumi ja fosforit. Kanepiõli sisaldab rohkelt Omega-3 ja -6 rasvhappeid, mitmeid B-grupi vitamiine ning A- ja E-vitamiini.

Kanepiseemneõli asendamatud rasvhapped tõstavad naha elastsust ning aitavad nahal säilitada niiskust, mida me kaotame igapäevaselt päikese, kuiva õhu ning pesemisvahendite tõttu. Kanepiseemneõli kohta saate rohkem lugeda SIIT.

Beebide nahahoolduse kohta saate lugeda SIIT.

Väga heaks naha hooldusvahendiks on muda, millel on palju positiivseid omadusi. Peamiselt elavdab bioaktiivne näomuda naha vereringet, uuendab naharakke, eemaldab kahjulikke jääkaineid ja taastab naha normaalse toimimise. Näomuda omadustest saate  rohkem lugeda SIIT.

loond° tootevalikus on just DERM märgisega tooted mõeldud tundlikule nahale.

loond58°N body oil

Kehaõli DERM

loond53°N massage candle DERM

Massaažiküünal DERM

loond57°N facemud DERM

Näomuda DERM

loond57°N face mist DERM

Näovesi DERM

Kommentaarid puuduvad

Kommenteeri